| USAGE | Indoor |
|---|---|
| DIMENSION | Small: H 115mm, Ø 160mm Medium: H 190mm, Ø 300mm Large: H 350mm, Ø 500mm |
| MATERIAL | Glass, Metal |
| FINISH | Opal |
| LAMP | Small: 1 x G9 Max 30W Medium: E27 Max 46W Large: E27 Max 116W (Not Incl.) |
| VOLTAGE | 220-240V |
| PENDANT DROP | Max 2500mm |
| IP RATING | IP20 |
| ORIGIN | Italy |
| DESIGNERS | |
| WARRANTY | 2 Years |

Bianca Pendant Light
SKU: RD.F430680150BILE
- Size :
- Small
- Medium
- Large
Description:
The Bianca Pendant Light showcases mouth-blown glass diffusers treated with a meticulous process to achieve a unique 'silk effect'. Available in small, medium, and large diameters, Bianca exudes classic charm. Crafted in Italy, its timeless design complements various interior styles, from contemporary to classic and modern. Perfect for both hospitality and residential settings, the Bianca collection offers versatility with wall lights, ceiling lights, floor lamps, and table lamps.
- Mouth-blown glass diffusers with a unique 'silk effect'
- Available in three diameters: small, medium, and large
- Classic design suitable for contemporary, classic, and modern interiors
- Made in Italy
- Versatile collection including wall lights, ceiling lights, floor lamps, and table lamps





